10 принципів ефективного веб-дизайну

У цій статті ви дізнаєтеся про головні принципи ефективного веб-дизайну - про закономірності поведінки користувачів, про те, як спростити процес сприйняття інформації і як ненав'язливо підвести їх до цільових дій (переходів, заявок, замовлень).

Ключові особливості поведінки інтернет-користувачів:

- Вони цінують якісний і корисний контент. Ось чому сайти з застарілим дизайном, але цінним змістом, не втрачають шанувальників.

- Вони не читають, а сканують. Користувач чіпляється за кілька «якорів», за якими і складає свою думку про матеріал. Погляд при цьому рухається зліва направо і зверху вниз - за F-схемою:

Вони нетерплячі і хочуть негайного результату.

- Вони не прагнуть оптимального вибору. Швидше зупиняться на першому розумному варіанті.

- Вони люблять інтуїтивно зрозумілі речі. Тому наочне зображення часто краще тексту.

- Вони хочуть контролювати ситуацію. Тому багатьох так дратують спливаючі вікна.


Принцип перший: не змушуйте користувачів думати

Інформація на сторінці повинна бути очевидною і не вимагати пояснень. Полегшити користувачам пошуки шляху з пункту А в пункт Б допоможе чітка структура і інтуїтивно зрозуміла навігація. А у головного зображення на першому екрані і тексту головне завдання - показати, що це за сайт і що від нього можна очікувати.

Контрастні кольори, великі заголовки, нічого зайвого. Але як щодо ясності?

Нагадаємо - користувач сканує сторінку за F-схемою. І, судячи з усього, творці сайту це знали. Але що в підсумку бачить користувач? Верхнє меню зі стандартними пунктами - Головна, Про нас, Рішення, Продукти тощо.


Принцип другий: не випробовуйте терпіння користувачів

Чим менше дій необхідно, щоб зробити покупку, зареєструватися, підписатися на розсилку, тим більше цих дій ви отримаєте.

Враховуйте, що відвідувачі, які прийшли на сайт вперше, схильні до досліджень. Вони можуть заглянути на кілька внутрішніх сторінок, відкрити форми для реєстрації і так далі - просто з цікавості. Не намагайтеся відразу ж змусити їх реєструватися або вводити особисті дані.

Варто постаратися: а) зробити так, щоб користувач сам прийняв рішення про реєстрацію, виходячи зі своєї вигоди, б) забезпечити максимально швидку і просту процедуру введення особистих даних. Чим менше буде обов'язкових полів, тим краще.


Принцип третій: фокусуйте увагу користувача на важливих для вас речах

Природно, що люди по-різному реагують на різні елементи інтерфейсу. Жирні заголовки привертають більше уваги, ніж звичайний текст, ілюстрації - ще більше. А анімована реклама, хоч і дратує, але з точки зору захоплення уваги працює чудово.

Втім, вдаватися до цієї «важкої артилерії» не обов'язково.


Функції доступні користувачеві

Сучасний веб-дизайн часто критикують за директивність: користувача буквально ведуть за руку - зробіть крок 1, крок 2, крок 3. Структуровані списки, великі кнопки СТА. З точки зору юзабіліті все це дуже ефективно. Це полегшує користувачеві процес взаємодії з сайтом. Він відразу розуміє, які дії йому доступні і як йому досягти мети.


Принцип п'ятий: використовуйте сильні тексти

Мало хто буде читати з екрану «простирадло» суцільного тексту - без підзаголовків, ілюстрацій, маркованих списків.

І говорити варто тільки по справі. Якщо текст орієнтований на клієнтів - уникайте заумних слів, жаргонізмів, маркетингових термінів. Більше конкретики. Наприклад, напис «Зареєструватися» куди більш ефективний, ніж розпливчасте «почніть прямо зараз!»

І взагалі - поменше рекламної риторики. Замість рекламних закликів - розумні і переконливі доводи на користь того, чому варто скористатися вашим продуктом або взагалі затриматися на сайті.


Принцип шостий: прагніть простоти

Люди заходять на сайт не для того, щоб помилуватися дизайном. Вони шукають інформацію. Завдання дизайнера - максимально спростити її пошук.


Принцип сьомий: не бійтеся порожнього простору

Його не треба боятися - його треба використовувати. «Повітря» на сторінці зменшує інформаційне навантаження і фокусує увагу на важливих елементах. А також ефективно поділяє інформацію на смислові блоки.


Принцип восьмий: використовуйте візуалізацію по максимуму

Три правила ефективної візуальної комунікації:

Структурованість. Чітка, послідовна подача інформації;

Економічність. Мінімум тексту та візуальних елементів для вирішення завдання. Простота, ясність, однозначність всіх елементів;

Простота сприйняття. Розбірливість, читабельність, наочність. Використовуйте на сторінці не більше ніж три види шрифтів та не більше трьох розмірів. Оптимальна довжина рядка - 50-80 символів.


Принцип дев'ятий: шаблони - наші друзі.

Стандартна структура сайту, стандартні елементи навігації скорочують час адаптації відвідувача. Уявіть, якби на всіх сайтах було різне візуальне представлення RSS-стрічок. Кошмар з точки зору юзабіліті!

Це не означає, що не потрібно експериментувати. Але, відходячи від канонічного шляху, варто переконатися, що інновація дійсно виявиться більш ефективною, ніж звичні елементи.


Принцип десятий: тестуйте раніше, тестуйте частіше

Важливі моменти:

Краще протестувати сайт хоча б на одному користувачі, ніж не тестувати взагалі. І краще тестувати на одному користувачі, але на самому початку розробки, ніж на 50, але ближче до кінця. Тому що чим пізніше спливуть недоліки, тим дорожче буде їх усунути;

Тестування - процес повторюється. Ви проектуєте щось, тестуєте, переробляєте і знову тестуєте. На наступних етапах можна виявити нові проблеми;

Юзабіліті-тести завжди приносять користь. Або виявляють проблему, або, навпаки, вказують на те, що проблем у вас немає. В обох випадках це корисна інформація.

Програмісти знають - марно давати програмний код на перевірку самому автору. Те ж саме і з веб-дизайном. Обов'язково потрібен свіжий погляд.

Ці десять принципів - звичайно, не десять заповідей, не варто сприймати їх як непорушні постулати. Але це відмінний орієнтир на шляху до зручного, корисного сайту з високою конверсією.


Вибір комп'ютерної графіки

Вибір комп'ютерної графіки є критично важливим аспектом для будь-якого професіонала в сфері IT. В даний час існує безліч програмних продуктів для створення графіки, кожен з яких володіє своїми перевагами і недоліками. У цій статті я розповім про те, як правильно вибрати програмне забезпечення для створення графіки, залежно від завдання і цілей.

Read More